رک بر دو دسته اصلی تقسیم میشود رک های ایندور و رک های اوت دور. رک های معمولی برای فضا های داخلی طراحی شده اند از این رو در مقابل نفوذ آب و شرایط آبو هوایی نامساعد مقاوم نیستند در صورتی که رک Out Door به گونه ای طراحی و ساخته شدهکه می تواند در شرایط نامساعد آب و هوایی از تجهیزات شبکه نصب شده درون خود محافظتنماید . در ادامه برخی از ویژگی های رک شبکه بیرونی را مشاهده می کنید.

در برخی از پروژه ها ، کاربران نیاز دارند تا تجهیزات شبکه شامل سوئیچ ، مبدل ها و مواردی شبیهبه آن را در فضای روباز بیرونی نصب کنند . از این رو باید تجهیزات اکتیو یا پسیو شبکه خود را درمحفظه هایی تحت عنوان رک اوت دور یا بیرونی نصب کنند . اما رک بیرونی باید چه ویژگی هاییداشته باشد .

برخی از ویژگی های رک اوت دور

جنس بدنه

جنس بدنه رک های اوت دور به گونه ای ساخته شده است که در هر شرایط آب و هوایی مقاوم بودهو در گذر زمان دچار فرسودگی یا شکستن نمی شود و از تجهیزات شبکه بعضا گرانقیمت نصب شدهدرونشان بخوبی محافظت می کند .

مقاومت در برابر رطوبت و گرد و غبار

رک اوت دور محفظه ی استانداردی است که با توجه به محل نصب خود می تواند در برابر نفوذرطوبت و گرد و غبار منطقه مقاوم باشد . پشتیبانی از استاندارد مقاومت IP XY در رک اوت دورنشان دهنده میزان مقاومت آن در برابر رطوبت و گرد و غبار است . این استاندارد شامل عبارت IPدر کنار یک عدد دو رقمی است که عدد X ، نشان دهنده مقاومت رک در برابر گرد و غبار بین صفرتا 6 متغیر است و عدد Y ، نشان دهنده مقاومت در برابر رطوبت و آب است و می تواند بین صفرتا 8 متغیر باشد . بدیهی است که هر چه این اعداد بزرگتر باشد ، میزان مقاومت رک بیرونی بیشترخواهد بود .

مقاوم در برابر ارتعاشات و نویز

بدنه برخی مدل های رک اوت دور به گونه ای طراحی شده است که می توان آن را در قسمت هاییکه مملو از نویز های الکترونیکی ( کنار کابل های برق پرفشار و … ) قرار داد و از آن استفاده کرد .

سایر قابلیت ها

سایر قابلیت ها شامل امکان نصب روی دیوار را زیر سقف یا ایستاده رک ، قفل الکترونیکی ، پنل روشنایی ،فن خنک کننده و تهویه ، هیتر مناسب هنگام برودت هوا ، سینی داخلی ، پاور ماژول و … در رک اوت دورهمانند سایر رک ها تعبیه شده و در دسترس می باشد .

کاربران می توانند با توجه به نیاز خود و استاندارد های موجود رک بیرونی ( رک Outdoor ) مناسب را انتخابو تهیه کنند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مدل و قیمت تجهیزات رک با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید .

انواع رک اوت دور

· رک اوت دور 6 یونیت.

· رک اوت دور 9 یونیت

· رک اوت دور 12 یونیت

· رک اوت دور 18 یونیت

· رک اوت دور 25 یونیت

· رک اوت دور 28 یونیت

· رک اوت دور 36 یونیت

· رک اوت دور 42 یونیت

طراحی رک اوت دور

رک‌های اوت دور عمدتا به صورت دوجداره ساخته می‌شوند. می‌توان با تزریق فوم عایق دو جداره فلزی از افت حرارتی بدنه رک به میزان قابل توجهی جلوگیری کرد. رک اوت دور اگر دارای خنک کننده باشد، می‌تواند طول عمر تجهیزات قرار گرفته در خود را افزایش دهند. اگر این نوع رک‌ها دارای تجهیزات خنک کننده نباشند برای جلوگیری از افزایش بیش از حد دما، بهتر است به صورت تک جداره ساخته شوند. جنس بدنه دستگاه رک صنعتی بیرونی را از ورقه گالوانیزه می‌سازند تا در برابر برف و باران، پوسیدگی، رطوبت و زنگ زدگی مقاوم باشد. برای مقاومت بیشتر این رک‌ها در مقابل زنگ زدگی، پوشش بیرونی آن‌ها را با رنگ‌های الکترواستاتیکی می‌پوشانند. معمولاً سقف رک‌های بارانی را به صورت شیب دار می‌سازند. برای جلوگیری از ورود هر نوع گرد و غبار، آب و ذرات خارجی تمامی قسمت‌های رک اوت دور (outdoor) را با واشر های پلیمری عایق بندی می‌کنند. غالبا سیستم خنک کننده را بر روی درب رک اوت دور (outdoor) نصب می‌کند.

این کار باعث به وجود آمدن مشکلاتی از قبیل:

· افتادگی درب رک‌ها ناشی از وزن خنک کنندها

· افزایش طول بازوی مرکز جرمی رک بیرونی و خنک کننده و… می‌شود.

قیمت رک اوت دور بر حسب تعداد یونیت، درجه محافظت و کیفیت ساخت تعیین می‌شود و کاربران باید با توجه به نیاز خود اقدام به خربد رک کنند. اولین مقوله در ساخت رک اوت دور ایستاده استفاده از مواد مناسب و با کیفیت بوده که باید همراه با عملیات ساخت ، با دقت توام بوده که یکی از موارد آن جوش سرتاسری می‌باشد. بعد از عملیات ساخت و پرداخت کاری نوبت به شستشوی جهت آلودگی زدایی ، چربی زدایی می‌باشد تا با فسفاته کردن به کیفیت رنگ مناسب تری دست پیدا کنیم و همچنین عملیات مونتاژ کاری و نصب تجهیزات داخلی باید مطابق با نقشه بوده تا بتوان با رعایت کردن موارد فوق به رک اوت دور ایستاده با کیفیت و ارزان قیمت دست پیدا کنیم .