تست کابل های شبکه یک روش برای ارزیابی قابلیت عملیاتی و قابلیت اطمینان هر نوع کابل شبکه است. برای تست کابل های شبکه می‌توان از دستگاه‌های مختلفی استفاده کرد که به تستر کابل معروف هستند. تستر کابل ممکن است دارای جک ورودی و گیرنده در یک قطعه باشد یا به صورت دو تکه که به دو سر کابل وصل می‌شوند. تستر کابل می‌تواند نشان دهد که آیا کابل اتصال دارد یا خیر، آیا اتصال صحیح است یا خیر، آیا کابل آسیب دیده است یا خیر و آیا کابل با استانداردهای شبکه سازگار است یا خیر. تست کابل شبکه می‌تواند به دو نوع تست چنل و تست پرمننت تقسیم بشود. تست چنل شامل بررسی عملکرد کابل و تجهیزات متصل به آن است و تست پرمننت فقط بر روی کابل انجام می‌شود.

 

تفاوت تست پرمننت و تست چنل

تست پرمننت و تست چنل دو نوع تست فلوک برای بررسی کابل های شبکه هستند. تفاوت این دو تست در این است که تست پرمننت کاملتر و مناسب تر برای تست کابل شبکه می باشد و به دلیل حذف پچ کورد ها حالت دقیق تری را برای تست کابل شبکه فراهم می کند. از طرفی، تست چنل شامل طول تمام کابل‌کشی‌ها و هرگونه اتصال میانی است.

تفاوت تست پرمننت و تست چنل در این است که تست پرمننت فقط کابل‌کشی‌های دائمی و همه‌ی اجزای شبکه را در نظر می‌گیرد. همینطور تست پرمننت با استفاده از ماژول‌های خاصی که به دستگاه تستر فلوک وصل می‌شوند انجام می‌شود و تست چنل با استفاده از پچ کورد‌ انجام می‌شود.

 

تست فلوک چیست

تست فلوک یک نوع تست کابل شبکه است که با استفاده از دستگاه‌های تولید شده توسط شرکت فلوک اصطلاحا با نام تستر انجام می‌شود.

این تست با دیگر نوع تست‌های کابل شبکه مانند تست وایرمپ، تست کابل تراکر، تست کابل تونر و تست کابل لنگتستر در این مورد تفاوت دارد که دقیق‌تر، کامل‌تر و استانداردتر است. همینطور اطلاعات بیشتری درباره طول، سرعت، محل قطعی، اتصالات و پارامترهای الکترومغناطیسی کابل‌ها ارائه می‌دهد. 

تست فلوک می‌تواند عملکرد لینک یا کانال و انواع کابل شبکه و فیبر نوری را بررسی کند و اطلاعات کاملی از کابل، فیبر و نود (کیستون ها و سایر تجهیزات شبکه) را در اختیار تکنسین‌ها قرار دهد. این تست می‌تواند پارامترهای مختلفی را اندازه‌گیری کند مانند طول کابل، مقاومت، ضریب تضعیف، نویز، جفت‌شدگی، امپدانس و غیره. تست فلوک مطابق با استانداردهای بین‌المللی مانند TIA و ISO/IEC انجام می‌شود24